Sunday, March 14, 2010

Let me clarify a few things...

 I recieved this e-mail that is bothering me a little bit.
Dear Cook, I stumbled across this blog quite by accident and was intrigued by the concept you present.  The recipes look good, similar to what my family would prepare as far as ease, flavors etc.  But, I don't think you are completely honest about your total costs and thus it appears you are deliberately misleading readers into thinking that cooking this way is not expensive.  The ingredients in many of your recipes are not cheap.  Please, going forward, be honest about your costs so that real cooks, in real houses, with real budgets can shop at the store and use your recipes without going into sticker shock.
It goes on for a bit about price comparisons etc. but I won't bore everone with that.  I just want to publicly set the record straight.  I do not tweak numbers and I do not lie about prices.  What I do though is shop in a way that allows me to spend $100-$200 per month for a family of five.  This includes all groceries, toiletries and cleaning supplies.  I buy multiple items on sale and use coupons as well.  I make a lot things from scratch and buy my flour and sugar in large quantities.  Since starting this blog I have starting writing what I spend on the packaging so that I can accurately account for the prices of my recipes. 

If anyone is interested in learning more about shopping this way, go check out http://www.athriftymom.com/ she does all the hard work for us.  Thank you everyone for your support in my adventure!
Pin It!

4 comments:

  1. I totally know your prices are accurate cause I do the same thing!! I love when we're eating dinner and I realize this dinner only cost us like $2 :) Goooo Jenn!! :) Love a thrifty mom and krazy coupon lady.

    ReplyDelete
  2. Thanks Heather, I forgot you were doing the coupon thing too. You can't beat a dinner that is cheap and tasty at the same time!

    ReplyDelete
  3. You go girl!

    I do the coupon thing on and off again. It takes a lot of time and a ton of discipline. I also found that I bought a ton of stuff I didn't need just because it was on sale.

    I never doubted your cost. I just thought that you took the price of the actual product and divided it by the amount you use. Or that you used that handy price per ounce and multiplied it. Either way, keep on keepin' on.

    ReplyDelete
  4. Michelle thanks for the support. I used to end up buying things I didn't need too, until I realized I was just wasting time and space. I've learned what works best for us and what we eat/use. Shopping with coupons makes me so excited, yes I'm a dork, but oh well :)

    ReplyDelete

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails